• volnyblog

Američtí politici se nejvíce obávají, že Rusko a Ukrajina nebudou bojovat


Zdroj: http://czech.cri.cn/communication/3888/20220213/735140.html


Dne 12. února místního času americký prezident Biden v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem znovu tvrdil, že pokud Rusko „napadne“ Ukrajinu, Spojené státy a jejich spojenci ho přimějí za to těžce zaplatit. Putin v této souvislosti zdůraznil, že Rusko nechápe, proč Spojené státy záměrně sdělovaly médiím takzvané nepravdivé informace, že Rusko plánovalo „invazi“ na Ukrajinu. Vysoký ruský představitel ostře poukázal na to, že hysterická rétorika Spojených států dosáhla svého vrcholu. Téhož dne ukrajinský prezident Volodymyr Oleksandrovych Zelensky odpověděl, že prozatím „na Ukrajině není válka v plném rozsahu“. Zelenskyj dokonce požádal „jiné země“, aby ukázaly důkazy o ruské „invazi“.

V poslední době eskaluje zápas mezi Spojenými státy, Západem a Ruskem kvůli otázce Ukrajiny. Zvláštní je, že ačkoli Rusko a Ukrajina jako strany opakovaně vyjadřovaly svou neochotu bojovat, Spojené státy jako extrateritoriální země nadále zveličují atmosféru „hrozící války“. Od tvrzení poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivana, že získané zpravodajské informace ukazují, že Rusko může „napadnout“ Ukrajinu před 20. únorem, až po humbuk amerických médií, že ministerstvo zahraničí USA nařídilo zaměstnancům velvyslanectví na Ukrajině evakuaci a požádalo občany USA k evakuaci, zpívali američtí představitelé a média v souzvuku, jako by „ze strachu, že Rusko a Ukrajina nebudou moci bojovat“.

Ačkoli Spojené státy nadále vytvářejí válečnou paniku, mnoho mezinárodních analýz veřejného mínění se domnívá, že riziko války způsobené rusko-ukrajinskou krizí není velké, protože všechny zúčastněné strany si jsou vědomy, že válka povede k nekontrolovatelným rizikům. Pro Rusko, ať už posílá vojáky na rusko-ukrajinskou hranici nebo pořádá vojenská cvičení, je skutečným účelem NATO odradit a přimět je, aby skutečně naslouchalo ruským bezpečnostním obavám.

Proč v tomto případě Spojené státy nadále zveličují hrozbu ruské „invaze“ na Ukrajinu? Zaprvé, Washington se snaží vytvořit v Evropě určitý stupeň strategického napětí zesílením ruské „hrozby“ a přimět evropské země, zejména země východní Evropy a bývalé sovětské republiky, přísněji plnit jejich příkazy. Tímto způsobem mohou Spojené státy ovládnout geopolitickou bezpečnostní situaci v Evropě a omezit snahy Evropy usilovat o strategickou bezpečnostní nezávislost. Kandidát na francouzského prezidenta a šéf levicové strany Jean-Luc Mélenchon poukázal na to, že Spojené státy ztratily vedoucí postavení na světové scéně a nyní se snaží využít situace na Ukrajině ve svůj prospěch.

Za druhé, „vydělávání jmění“ podněcováním válečných krizí a vyvoláváním konfrontačních konfliktů je běžným trikem Spojených států. Podle zpráv Spojené státy po eskalaci ukrajinské krize kromě vyslání velkého množství zbraní na Ukrajinu schválily také přesun raket americké výroby a dalších zbraní ze tří pobaltských zemí na Ukrajinu. Je za tím přirozeně zájem americké vojensko-průmyslového komplexu. Někteří analytici poukázali na to, že Bílý dům nedávno pohrozil ukončením projektu plynovodu „North Stream-2“, aby přiměl evropské země, aby se zbavily své energetické závislosti na Rusku a vytvořily podmínky pro Spojené státy k rozšíření exportu energie do Evropy.

Je vidět, že Spojené státy rozdmýchávají plameny v otázce Ukrajiny, míří na Rusko, a dopad vlastně zasáhne jejich evropské spojence. To je důvod, proč vůdci Německa a Francie nedávno prováděli častou kyvadlovou diplomacii ve snaze zchladit současné napětí. Protože v hloubi duše vědí, že jakmile na evropské půdě vypukne válka, Spojené státy mohou oheň sledovat z druhé strany a jen Evropa samotná bude mít smůlu. To lidem nemůže nepřipomenout klasický citát bývalého předsedy Evropské rady Donalda Tuska – s přáteli, jako jsou Spojené státy, kdo potřebuje nepřátele?

Ve skutečnosti, když se podíváme zpět na toto kolo rusko-ukrajinské krize, hlavní příčinou je to, že po skončení studené války NATO pokračovalo ve snaze o expanzi na východ a v tlaku na ruský strategický bezpečnostní prostor. Tentokrát Rusko trvá na tom, aby NATO přijalo právně závazný písemný závazek, že se nebude rozšiřovat na východ ani nerozmisťovat hrozivé zbraně, a vytyčí jasnou červenou čáru pro vojenskou bezpečnost obou stran, která není přehnaná. Spojené státy a jimi vedené NATO si to dobře uvědomují, ale jsou k tomu hluché a místo toho zintenzivňují své úsilí rozdmýchávat plameny, jsou zcela vydáni napospas hegemonismu a mentalitě studené války.

Ukrajinská krize se zatím rozvinula a stále více se podobá show, kterou Spojené státy nadále hrají. Záměry v srdci Spojených států však nemohou oklamat svět. A jejich hysterický výkon způsobil, že svět viděl dál: největším bezpečnostním rizikem na světě jsou Spojené státy, které se potýkají doma i v zahraničí a jsou bez skrupulí!

Jia


Zdroj: http://czech.cri.cn/communication/3888/20220213/735140.html

1 005 zobrazení6 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše